Przeziębienie u dzieci: co zrobić, żeby dziecko nie zaraziło rodzeństwa?

Pod koniec czerwca – jak co roku – nadchodzi lato i początek wakacji, tak bardzo ukochanych, bo wyczekiwanych przez naszych milusińskich. Jednakże czas letniego wypoczynku to również czas przeziębień, skaleczeń i innych kłopotów zdrowotnych. Przeziębienie u dzieci może mieć nie tylko różne objawy, ale również sprawiać, że Wasze dzieci będą zarażać swoje rodzeństwo lub współtowarzyszy zabaw zupełnie nieświadomie. Jak tego uniknąć? Jaki lek zastosować na przeziębienie dla dzieci? Syrop? A może wizyta u lekarza?

Przeziębienie u dzieci – jakie objawy? (1)

Aby prawidłowo postawić wstępną „domową” diagnozę odnośnie tego, co konkretnie dolega dziecku, warto przede wszystkim pamiętać o jednej, podstawowej rzeczy: pierwsze objawy przeziębienia u dziecka nie pojawiają się nagle, z dnia na dzień, lecz rozwijają się powoli i niepostrzeżenie, a najczęściej mają ścisły związek z infekcją wirusową, która ujawnia się dopiero po dwóch, trzech dniach, czyli w przedziale od 48 do 72 godzin od momentu kontaktu dziecka z wirusem. W efekcie mogą się pojawić takie symptomy, jak m.in.:

 • ogólne osłabienie organizmu,
 • wypieki,
 • stan podgorączkowy lub gorączka,
 • katar,
 • ból gardła,
 • kaszel.

A co najważniejsze: wszelkich, nawet tych najdrobniejszych i na pierwszy rzut oka  mało istotnych, objawów przeziębienia nie wolno lekceważyć. Dlaczego? Zasada jest prosta: im później zareagujecie, tym większa potem szansa na powstanie infekcji, która w efekcie może zakończyć się koniecznością podawania dziecku antybiotyków.

Domowe sposoby w walce z przeziębieniem

Na szczęście jest też i dobra wiadomość: większość objawów przeziębienia u dzieci można wyleczyć samemu, bez konieczności wizyty u lekarza i stania w kolejkach. Na czym więc polega leczenie przeziębienia w warunkach domowych? Oto kilka wskazówek: (2)

 • syrop z cebuli, który działa bakteriobójczo i pomaga później wypluwać flegmę,
 • herbatki z sokiem malinowym – działają rozgrzewająco i napotnie, oraz te z czarnego bzu lub z miodem i cytryną, które wspomagają leczenie bólu gardła,
 • dieta bogata w warzywa i owoce, a zwłaszcza te z witaminą C.

Jednak może zdarzyć się i tak, że i te sposoby leczenia po prostu nie zadziałają. Co wtedy zrobić? Jakie leki na przeziębienie dla dzieci wybrać? Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że w tej sytuacji mogą również okazać się niezastąpione wszelkie preparaty na przeziębienie dla dzieci, które zawierają ekstrakty roślinne z bzu czarnego, pelargonii afrykańskiej lub/i malin.

Jak leczyć, a jednocześnie nie zarażać rodzeństwa?

I na koniec jeszcze jedna ważna rzecz. Wasze dziecko, w trakcie przeziębienia może również – oczywiście w sposób zupełnie nieświadomy oraz niewinny – zarażać nie tylko Was, ale także rówieśników, a nawet rodzeństwo. Jak temu zaradzić? Gdy dziecko już zachoruje, wówczas należy zastosować w praktyce podane wyżej wskazówki. Natomiast pozostałe, potencjalnie „zagrożone” pociechy należy:

 • nauczyć, jak prawidłowo myć ręce mydłem pod bieżącą wodą,
 • ostrzec, aby nie dotykały przedmiotów, które zostały pośrednio lub bezpośrednio zainfekowane przez chorą siostrę, brata czy kolegę,
 • nauczyć, aby zakrywały usta dłonią podczas kichania i kaszlu. (4)

W ten sposób osiągniecie podwójną korzyść: ochronicie wszystkie swoje dzieci, a jednocześnie nauczycie je dobrych manier oraz podstawowych zasad savoir-vivru. Czegóż chcieć więcej? I pamiętajcie: lepiej zapobiegać niż potem leczyć.

Adamed to polska firma farmaceutyczna, której misją jest opracowanie i wprowadzenie na światowe rynki innowacyjnych leków na kluczowe choroby cywilizacyjne.
Suplement diety