Witamina D – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Niedobór witaminy D może dopaść każdego. Nawet osoby, które dbają o zróżnicowaną dietę, mogą doświadczyć tego problemu. Zobacz, co warto wiedzieć na temat witaminy D i dlaczego jej suplementacja jest tak ważna dla organizmu.

Niedobór witaminy D – czym może skutkować?

Liczne badania naukowe potwierdzają zależność stężenia witaminy D w organizmie i ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia. Niektóre opracowania branżowe idą o krok dalej, wskazując, że prawdopodobieństwo wystąpienia udaru niedokrwiennego u osób z niską podażą witaminy D rośnie aż o 60%. Ponadto zbyt mała zawartość tego składnika może nasilać problemy z bezsennością. Co więcej, niedobór witaminy D może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne pacjenta, stając się jedną z przyczyn depresji. Osoby, którym zależy na zmniejszeniu ryzyka zachorowania na nowotwory, powinny suplementować witaminę D. Negatywne skutki niedoboru tego składnika rzutują także na funkcjonowanie trzustki, co może doprowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2.

Odpowiednia podaż witaminy D jest szczególnie istotna w przypadku kobiet ciężarnych. Wszelkie odstępstwa od normy mogą skutkować wcześniactwem i niską masą urodzeniową dziecka.

Witamina D – właściwości

Witamina D ma szereg korzystnych właściwości zdrowotnych. Od jej odpowiedniego poziomu w organizmie zależy zdrowie kości i zębów. Dzieje się tak, gdyż witamina D uczestniczy w procesach przyswajania wapnia i fosforu. Znakomicie zwalcza też zmęczenie i znużenie, bowiem bierze udział w regeneracji neuronów. Jest nieoceniona w przypadku osób regularnie trenujących, ponieważ odbudowuje mięśnie. Wspomaga leczenie bezsenności. Ma również udowodniony korzystny wpływ na funkcjonowanie układu odpornościowego. Specjaliści odpowiedzialni za opracowywanie suplementów diety dbają o to, aby znalazła się w nich dopuszczalna, przebadana i zdrowa dawka tej witaminy.

Witamina D – dawkowanie

Witamina D musi być stosowana w odpowiednich dawkach. O niedoborze świadczy poziom < 20 ng/ml, o niskim stężeniu – 20–30 ng/ml. O normie można mówić przy wartościach oscylujących między 30 a 50 ng/ml. Podwyższony poziom witaminy D to 50–100 ng/ml. Potencjalnie toksyczne stężenie wynosi 100–150 ng/ml. O wartości toksycznej mówimy zaś przy poziomie > 150 ng/ml.

Jakie mogą być konsekwencje nadmiaru witaminy D w organizmie?

Do najbardziej niebezpiecznych skutków nadpodaży witaminy D zalicza się zaburzenia pracy serca. Przy nadmiarze tego składnika w diecie problemem może być również kamica nerek, a także odkładanie się wapnia w tętnicach. W przypadku kobiet ciężarnych może dojść nawet do deformacji płodu.

Adamed to polska firma farmaceutyczno-biotechnologiczna, która zmienia świat dzięki polskiej myśli naukowej.
Suplement diety