Każdy rodzic stara się ze wszystkich sił, by jego dziecko cieszyło się dobrym zdrowiem. Niekiedy jednak, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, trudno jest ustrzec malucha przed przeziębieniem czy infekcją. Jak wybrać wówczas dobry syrop na kaszel dla niemowląt? Czy istnieją naturalne leki na przeziębienie dla dzieci? Podpowiadamy!
Przeziębienie to potoczna nazwa zakażenia górnych dróg oddechowych, wywoływanego zazwyczaj przez wirusy rozprzestrzeniające się drogą oddechową, najczęściej z grupy rinowirusów. Drobnoustroje te gromadzą się w nosie i rozprzestrzeniają się poprzez kaszel, kichanie czy wydmuchiwanie nosa. Jeśli chodzi o objawy przeziębienia, zaliczają się do nich:
Jeśli u dziecka w przebiegu przeziębienia pojawi się kaszel, należy przyjąć postawę wyczekującą, choć w zasadzie w każdej aptece można obecnie kupić syrop na kaszel dla niemowląt bez recepty. Kaszel jest bowiem odruchem obronnym organizmu, mającym za zadanie oczyszczanie krtani, tchawicy oskrzeli z wydzieliny, ciał obcych oraz rozmaitych mikroorganizmów. Jego hamowanie – zwłaszcza u maluchów z tzw. kaszlem wilgotnym, który pozwala pozbyć się z organizmu zalegającej wydzieliny – może być niekorzystne i niepotrzebnie przedłużać czas przeziębienia. Wybierając syrop dla niemowląt najlepiej więc skonsultować się z lekarzem, choć na rynku znaleźć można pewne łagodne preparaty do kupienia bez recepty (2).
Syrop na kaszel z ekstraktem z czarnego bzu to doskonały sposób na naturalne i bezpieczne wspomożenie organizmu malucha w walce z przeziębieniem czy infekcją. Jako surowiec zielarski z powodzeniem od wieków stosowane są różne części tej spotykanej powszechnie w naszym kraju rośliny: począwszy od kwiatów, przez owoce, aż po korę. Napary i ekstrakty z czarnego bzu mają bardzo szerokie zastosowanie terapeutyczne: działają napotnie, przeciwzapalnie i wykrztuśnie, mają właściwości przeciwwirusowe, stymulują układ odpornościowy człowieka do produkcji przeciwciał. Z tego względu są niezwykle przydatne w leczeniu wszelkich schorzeń przebiegających ze stanem zapalnym górnych dróg oddechowych, gorączką, katarem i kaszlem, takich jak przeziębienia, stany grypopodobne, zapalenia błony śluzowej nosa, gardła, krtani, tchawicy czy zatok. Preparaty zawierające czarny bez mogą być bezpiecznie stosowane już od 3. roku życia (3).
Jeśli kaszel u dziecka ma charakter przewlekły, w zależności od postawionej diagnozy lekarz może zlecić terapię przy pomocy bardziej specjalistycznych środków farmakologicznych. I tak syrop na kaszel dla niemowląt i dzieci może zawierać np. butamirat, dekstrometorfan, substancje o charakterze wykrztuśnym (ambroksol, roztwory chlorku sodu), mukokinetycznym (surfakant, salbutamol) lub mukoregulującym (glikokortykosteroidy wziewne, leki antycholinergiczne). Celem ich stosowania jest przede przywrócenie prawidłowego składu i gęstości wydzieliny oskrzelowej. Jeżeli lekarz rozpozna kaszel o podłożu bakteryjnym konieczne jest włączenie antybiotykoterapii, zaś jeżeli ma on przyczyny alergiczne stosuje się m.in. glikokortykosteroidy wziewne oraz leki antyhistaminowe (4).